מתנגדים להארכת יום המסחר

 
פרופ' משה בן חורין: "חפיפה בין שעות המסחר בתל-אביב ובניו-יורק יכולה לתרום משהו, אך לדעתי התרומה תהיה שולית ואולי אפסית ואין בה כדי לפתור או לשפר משמעותית את בעיית מחזורי המסחר הנמוכים בתל-אביב".

בנוסף טוען בן חורין, ראש הקריה האקדמית אונו וחבר מועצת המנהלים של איגוד יועצי ההשקעות ומנהלי התיקים בישראל, כי "לנוכח העובדה שהארכת שעות המסחר עלולה לפגוע בעובדי הבורסה מבלי שתהיה תמורה מהותית לכך, אני חושב שיהיה זה נכון להתנגד למהלך."
כידוע ,לפני כחודש וחצי הכריזה מנכ"לית הבורסה, אסתר לבנון, כי בכוונתה להמליץ לדירקטוריון הבורסה על הארכת יום המסחר בבורסה בתל אביב עד לשעה 17:30, ובכך להאריך את יום המסחר בשעה נוספת. מנכ"לית הבורסה לא פסלה הארכה נוספת בעתיד וציינה כי "ייתכן שהמסחר יתארך עד 18:30 בעתיד הקרוב".

הארכת יום המסחר תסייע, כך מאמינה מנכ"לית הבורסה, להתמודד עם הירידות המתמשכות במחזורי המסחר בבורסה. "הירידה במחזורי המסחר הינה תופעה משותפת לכל בורסות העולם, אבל הירידה שנרשמה בבורסה בישראל גדולה יותר יחסית" טוענת מנכ"לית הבורסה אשר מאמינה כי הסיבה לכך היא בעיקר העובדה שלא קיימת חפיפה בין שעות המסחר בישראל והבורסות המובילות בעולם, 40%" ממשקל מדד ת"א 25 הן ממניות דואליות, וכרגע אין חפיפה במסחר ביניהן. כדי להיות מתואמים עם אירופה, היינו צריכים לפעול בין השעות 10:00-18:30 "

אסתר לבנון, תמכה נלהבות בקיצור יום המסחר ב 2008
בעקבות הכרזה זו הגיעו פניות רבות לאיגוד יועצי ההשקעות ומנהלי התיקים של יועצים, משווקים ומנהלי תיקי השקעות אשר סברו כי השינוי המזערי, אם בכלל, במחזורי המסחר אינו מהותי לעומת הנזק והמעמסה המיותרת אותה יישאו בעלי הרישיונות והגופים המוסדיים. " אף יועץ השקעות, מנהל תיקים או סוחר לא מעוניין בהארכת יום המסחר וממזמן הוכח כי הגדלת השעות לא עוזרת לנפחים. הבורסה צריכה לעשות בדק בית מדוע המחזורים הצטמצמו ולא להפיל זאת על העובדים בתחום. הבורסה תגרום לכך שהתחום יהפוך לתחום גברי וכל האימהות יינטשו את התחום" טוענת יועצת השקעות מבנק מוביל במרכז.
 
נזכיר כי היוזמה להאריך את המסחר אינה חדשה ובחודש אוקטובר 2005 בעקבות ועדת האוזר למזעור תרמיות בשוק ההון החליטה הבורסה לקבל את המלצות הועדה והאריכה את יום המסחר עד השעה 17:30 במטרה לאפשר חפיפה בין שעות המסחר בבורסות בעולם ובכך להגדיל את מחזורי המסחר.
לאחר כשלוש שנים בשנת 2008 בעקבות סכסוך בין עובדי הבורסה להנהלה שהוביל לעיצומים רבים החליטה הנהלת הבורסה כי הארכת יום המסחר לא הוכיחה את עצמה מהטעם הפשוט שהחפיפה בין שעות המסחר אינה יעילה שכן המגמה אשר נרשמת בפתיחת המסחר בוול סטריט אינה מעידה על המגמה אשר תירשם בסגירה ועל כן הארכת שעות המסחר לא השפיעה על המשקיעים הישראלים אשר כידוע מתאימים עצמם למתרחש בבורסות בארה"ב. מנכ"לית הבורסה אשר הובילה ותמכה נלהבות בקיצור יום המסחר בבורסה בשנת 2008 סבורה כעת שוב כי הפתרון להגדלת מחזורי המסחר היא להאריך פעם נוספת את שעות המסחר.

"ברור לכל כי הארכת יום המסחר לא תשפיע על המשקיעים בבורסה ואנו לא סבורים שנראה גידול בכמות ההוראות ובמחזורי המסחר" טוען אלי ביהרי, יו"ר איגוד יועצי השקעות ומשנה למנכ"ל מגדל שוקי הון, "הארכה לא הוכיחה את עצמה בפעם הקודמת וכנראה שלא תוכיח את עצמה גם הפעם". בנוסף מציין יו"ר האיגוד כי "עלינו להבין את הפגיעה המשמעותית לכל העוסקים בתחום, החל מבעל הרישיון שמתחיל את יום עבודתו בשעה 8:30 בהכנות ליום המסחר ומסיים אותו כשעה, שעה וחצי אחרי סגירת המסחר וכמובן גם את הגופים המעסיקים שיצטרכו לשאת במעמסה כלכלית נוספת בצורה של שעות נוספות" עוד טוען יו"ר האיגוד כי "לצערנו החפיפה בשעות המחסר תועיל רק למכונות הארביטראז' והמשקיעים עצמם לא ירוויחו מכך דבר, ומאחר ואנו מייצגים בני אדם ולא מכונות החלטנו שכאיגוד עלינו להיאבק במהלך זה לטובת חברי האיגוד שכנראה יישאו בתוצאות המהלך בצורה הקשה ביותר "


אלדד תמיר " הפגיעה בנשים ובגברים העוסקים במקצוע היא רבה" 
"הפגיעה באיכות חייהם של העוסקים במקצוע לא מצדיקה בעיני את ההחלטה להאריך את יום המסחר" טוענת ד"ר שלומית זוטא, ראש תחום שוק ההון במכללה האקדמית תל אביב- יפו וחברת המועצה המנהלת באיגוד ומציינת בנוסף כי " על אף שעלינו לקחת בחשבון את טובת הכלל על טובתם של העוסקים במקצוע ולראות את התמונה הכוללת ההערכה שלנו היא כי השינוי במחזורי המסחר יהיה שולי לעומת הפגיעה בבעלי הרישיונות, הסוחרים והגופים המוסדיים כך שהפגיעה אינה מידתית.
 
גם אלדד תמיר, חבר המועצה המנהלת באיגוד ומבעליו של בית ההשקעות תמיר פישמן מסכים כי השינוי אינו נחוץ וטוען כי "הפגיעה בנשים ובגברים העוסקים במקצוע היא רבה, חמש וחצי זה מאוחר במיוחד בהתחשב בעבודת הבק אופיס הדרושה".

"כאיגוד התחייבנו לייצג את האינטרס של בעלי הרישיונות בישראל ולראשונה ישנו איגוד מקצועי אשר שם לו למטרה להוביל את מקצוע ניהול ההשקעות בהיבטים רבים" מכריז יו"ר האיגוד ומוסיף "מאבק זה הינו ביטוי נוסף למאמץ של האיגוד וההתחייבות לשפר את מעמדו של בעל הרישיון בישראל"