מה באתר האיגוד
עמוד ראשי > מרכז השמה > קורסי הכנה להוצאת רישיון מנהל השקעות יוקרתי

קורסי הכנה להוצאת רישיון מנהל השקעות יוקרתי

 שוק ההון ועולם הפיננסים מושכים אליהם מדי שנה אינספור אנשים, צעירים ומבוגרים כאחד, המעוניינים לבנות לעצמם קריירה בתחום זה. ניהול תיקי השקעות הוא אחד המקצועות הנחשקים בשוק ההון, כאשר תמיד קיים ביקוש גבוה למנהלים טובים. המתעניינים והמתעניינות בעיסוק במקצוע זה יצטרכו כמובן להוציא רישיון רשמי מטעם המדינה והרשות לניירות ערך. תהליך הוצאת רישיון זה בא להבטיח כי מנהלי ההשקעות העתידיים, אשר יקבעו רבות בכל הנוגע לממונם ולעתידם של מרביתנו, מחזיקים בכל הידע והכישורים הנדרשים על מנת לעשות עבודה טובה ולנהל את כספי לקוחותיהם באופן שקול ונכון.

מהם המבחנים השונים אותם יש לצלוח על מנת לקבל את הרישיון הנכסף ובהתאמה - אילו קורסי הכנה כדאי לקחת לקראת הבחינות המסכמות?

מבחנים מעמיקים במקצועות הפיננסיים הרלבנטיים.
המדינה והרשות לניירות ערך הפועלת מטעמה מעוניינות כאמור להבטיח כי האנשים אשר בידיהם תופקד הסמכות לנהל את תיקי ההשקעות של הציבור יעשו עבודה טובה, לא יסכנו את כספם של לקוחותיהם יתר על המידה ויצליחו להשיג תשואה טובה עד כמה שניתן.
על מנת לעשות את כל זה, נדרש ידע רב, כולל למידת טכניקות ניהול והשקעה שונות ומעמיקות.

המבחנים המסכמים לקבלת הרישיון כוללים מבחני יסוד במקצועות החשבונאות, הכלכלה והסטטיסטיקה ומימון. מבחן יסוד נוסף עוסק באתיקה מקצועית ודיני ניירות ערך. עבור מי שמגיע ללא רקע אקדמאי בתחומים אלו, מומלץ כמובן לקחת קורסי הכנה במסגרת לימודי שוק ההון – קורסים אשר נבנו על מנת להכין תלמידים ספציפית לקראת בחינות אלו. באתר זה למשל תוכלו למצוא את כל המידע הדרוש לכם הן לגבי הקורסים והן לגבי המבחנים. מדובר כאמור במבחנים מאתגרים אשר דורשים מהנבחנים הבנה מעמיקה בכל תחום ותחום. חשוב לציין כי מי שלמד קורסים אלו במסגרת אקדמאית (דוגמת תואר בכלכלה, חשבונאות או מנהל עסקים) זכאי בחלק מן המקרים לפטור ממבחנים אלו.

בנוסף למבחני היסוד נדרשים מנהלי ההשקעות לעתיד לעבור את מבחני ההסמכה המקצועיים של הרשות לניירות ערך. מבחן "מקצועית א'" בוחן את בקיאות הנבחנים במוצרים פיננסים שונים ובעולם ניירות הערך. מבחן זה נחשב לקשה ומאתגר במיוחד, ולכן מתבקש להירשם לקורס הכנה טוב לקראת מבחן זה.
המעוניינים בהסמכת מנהלי תיקי השקעות נדרשים לעבור גם מבחן "מקצועית ב'" – מבחן אשר עוסק גם הוא בניירות ערך ומוצרים פיננסיים, אך בעל אופי מעשי יותר, לעומת "מקצועית א'" התיאורטי יותר.

אחוז נכשלים גבוה בבחינות המחייב הכנה מעמיקה

מקצועות דוגמת ניהול תיקי השקעות נחשבים ליוקרתיים, ולא בכדי. מדובר ברישיון אשר המחזיקים בו נאלצו לעבוד קשה מאוד על מנת לזכות בו. מבחני ההסמכה של הרשות לניירות ערך נחשבים לקשים במיוחד, ומדי שנה אחוז בלתי מבוטל מהנבחנים נכשלים בבחינות אלו. מצב זה מחייב את המעוניינים במסלול זה לשקול בכובד ראש את תהליך הלימודים וההכנה שלהם לבחינות. בניגוד למסלולי לימודים רבים אחרים, במקרה זה הסיכויים לצלוח את כלל הבחינות ללא הכנה נאותה ומעמיקה הוא נמוך במיוחד. הפיתרון המתבקש הוא כאמור קורסי הכנה ייעודיים. חשוב לבחור במוסד לימודים רציני ואיכותי, בעל ניסיון רב בהכנה למסלולים ספציפיים אלו.